תפריט נגישות

מערכת ERP קונצרנית/בינלאומית – מניסיונה של חברת ביוטכנולוגיה כללית

FERRING PHARMACEUTICAL הנו קונצרן תרופות, בעל היקף מכירות של כמיליארד דולר, הפועל באופן גלובאלי באמצעות משרדי הפצה, מפעלי ייצור ומרכז תיאום אשר בעיירה סנט פרה שליד לוזן שבשוויץ.


אודות ביוטכנולוגיה כללית

ביוטכנולוגיה כללית (BTG) נוסדה בסוף 1980כתוצאה מיזמות טכנולוגית של פרופסור חיים אביב ממכון ויצמן ששולבה עם יזמות עסקית של FRED ADLER, יזם יהודי אמריקאי, שהיה מעורב בהשקעות הון הסיכון הראשוניות בישראל.   

החברה רכשה ידע טכנולוגי, ממוסדות להשכלה גבוהה מישראל, לשם פתוח מוצרים מסחריים. בתחילת הדרך התמקדה החברה במוצרים חקלאיים/וטרינרים ובהמשך עברה למוצרים רפואיים. 

מדעני החברה יודעים לאתר, במסגרת הגנום האנושי, קטעי גנים שמקודדים ייצור חלבונים שונים המהווים תרופות למחלות אנושיות. מדעני החברה מסוגלים להחדיר את הגן לרצף הגנטי של תאי יונקים וחיידקים, ולייצר חלבונים בקנה מידה מסחרי על ידי המתווך שאליו הושתל הגן. 

לדוגמא: המוצר המרכזי של החברה הוא הורמון הגדילה האנושי שבאופן טבעי מיוצר בבלוטת יותרת המוח ומפקד על תהליכי הגדילה של תינוקות וילדים.  הפקת ההורמון באופן טבעי בעייתית משתי סיבות: הכמות המופקת קטנה ובנוסף קיים חשש להעברת מחלות גנטיות. בשיטות הביוטכנולוגיה, שפתחה BTG, ניתן להפיק את ההורמון בכמויות מסחריות ובמחיר סביר, ללא חשש ממחלות גנטיות. טיפול זה מסייע לילדים נמוכי קומה ונכלל בסל התרופות של מדינת ישראל. 

החברה התפתחה והגיעה למצב שבו הצליחה להגיע למוצרים ביופארמצבטיים מאושרים על ידי רשות ה-FDA ורשויות בריאות אחרות ברחבי העולם ולשווקם בצורה מסחרית מוצלחת. בשנת 2005 נרכשה החברה על ידי קונצרן תרופות שוויצרי בשם FERRING FARMACEUTICAL והפכה להיות מרכז הפתוח וייצור תרופות ביופרמצבטיות. רכישה זו גם הרחיבה את אפשרויות הפתוח והייצור של BTG בתחום הביוטכנולוגי.  

פרויקט ה-ERP בקונצרן FERRING

 

FERRING PHARMACEUTICAL הנו קונצרן תרופות, בעל היקף מכירות של כמיליארד דולר, הפועל באופן גלובאלי באמצעות משרדי הפצה, מפעלי ייצור ומרכז תיאום אשר בעיירה סנט פרה שליד לוזן שבשוויץ. מרכז התיאום כולל יחידות ניהוליות שונות שאחראיות על פעילויות השיווק והייצור/שרשרת האספקה, והמיישמות בין היתר בקונצרן, את מערכת ה-ERP: . Oracle Applications כאשר BTG נרכשה, שילובה במסגרת מערכת ה-ERP הקונצרנית היה מחויב המציאות.

 ההטמעה הראשונה של Oracle Applications  ב-FERRING בוצעה באחד ממפעלי הקונצרן שבעיר מלמו שבשוודיה. במהלך הטמעה זו הוגדרו תהליכי העבודה ובוצעה התאמה של המערכת. לאחר ה"עליה לאוויר" של המפעל הראשון, החל מרכז התיאום ביזום של  פרויקטיROLL OUT במפעלי הייצור האחרים של הקונצרן.  

 הפרויקט ב-BTG

 לצורך הטמעת מערכת ה-ERP בישראל הוקם צוות פרויקט שכלל: מנהל פרויקט מטעם הקונצרן, נציגי חברה הודית - SIERRA אשר מספקת תמיכה קבועה למערכת, מתאם פרויקט מטעם BTG – צבי בן חץ וצוות יישום (משתמשי מפתח) מהמחלקות השונות ב-BTG הרלוונטיות לפרויקט: פיננסים, שרשרת האספקה, ייצור ואבטחת איכות.  

צבי בן חץ: אחד מראשוני העובדים ב- BTG, החל מיום היווסדה. צבי היה שותף לפרויקטי תפעול רבים במהלך שנות פעולתה של החברה כולל הקמת אתרי הייצור של החברה ומערכות תשתית ומחשוב.כיום משמש כסמנכ"ל לפרויקטים מיוחדים. 

 
אומר צבי בן חץ, מתאם הפרויקט מטעםBTG : "כבר בשלבים המוקדמים של בחינת הפערים הסתבר שעקב  השפה העברית, דרישות רגולטוריות פיננסיות ותהליכי עבודה ייחודים ל-BTG  היישום לא יהיה ROLL OUT כפי שהתרחש במפעלי הייצור האחרים, אלא יידרשו התאמות מהותיות".  

הבחירה בחברה המיישמת – יוניטסק

 לאחר בחינת מספר מועמדים, נבחרה חברת יוניטסק ליישום מערכת ה-Oracle Applications בחברת BTG. חברת יוניטסק העמידה צוות שבין תפקידיו היה:

 להיות בקשר מתמיד עם הצוות  הקונצרני הגלובאלי

  • לאפיין וליישם את המודולים השונים לתעשיית ה Health care
  • פתוח של ההתאמות הדרושות
  • בצוע הסבות נתונים למערכת החדשה
  • הכנה לבדיקות קבלה הנהוגות בתעשייה ה Health care (QUALIFICATION)
  • סיוע בהדרכת המשתמשים לקראת ה"עליה לאוויר".

בפרויקט, הוגדרו דרישות המשתמשים ובוצעה בדיקת פערים מפורטת מול מודל ה-ROLL OUT הסטנדרטי. השינויים הנדרשים עברו אישור מוקדם של הצוות הגלובאלי יושמו ע"י יוניטסק. במקביל, בוצעה עבודת הסבת הנתונים תוך כדי התאמת הנתונים הקיימים ב-BTG לסטנדרטים שנדרשו על ידי חברת האם. מוסיף צבי בן חץ: " הצוות הגלובאלי היה קשוח לגבי שינויים שעלולים היו להשפיע על בסיס הנתונים מתוך הצורך לקיים סטנדרטיזציה בקונצרן. מצד יוניטסק, נדרשה רמה קריאטיבית גבוהה בכדי לייצר את הפתרונות לשם כך. יוניטסק שלבה בפתרון כלים שונים פרי פתוחה, שנוצלו על ידי הצוות הגלובאלי גם במקומות אחרים ובהמשך נרכשו על ידי "FERRING.

בדיקת הפערים והעבודה ההדוקה של הצוות המקצועי של יוניטסק  עם משתמשי המפתח תרמו לקיצור משך הזמן של הבדיקות וההדרכה. אנשי הארגון רכשו את הטרמינולוגיה של המערכת במהירות. הצלחת המהלך באה הוכחה במהלך בדיקות הקבלה שבוצעו בתקופה מרוכזת של כשבועיים ימים, ושלבו צוות חיצוני, נוסף של בודקי חוץ.

מוסיף צבי: "מערכת Oracle Applications העשירה את הידע מקצועי של אנשי הארגון בעיקר בתחומי הפיננסים וניהול שרשרת האספקה. מאידך, היה צורך להטמיע שיטות עבודה ייחודיות לנו בתחומי הייצור ואבטחת האיכות".

 לאורך בצוע הפרויקט, התבצע שימוש בנהלי העבודה ומסמכי פרויקט שהוכנו על ידי הצוות הגלובאלי של FERRING. תרומתם להצלחת הפרויקט הייתה רבה, מאחר והם מיסדו את תהליך התכנון והבצוע של הפרויקט.

העלייה לאוויר הייתה חלקה. בוצע ניתוק של המערכת הקודמת ומעבר גורף להפעלת כל המודולים במערכת ORACLE – זאת לאחר העברת יתרות המלאים, מלאי, בנקים והזמנות פתוחות. סך הכל במערכת המופעלת ב-BTG כ-100 משתמשים. 

סיכום

 מסכם צבי:" האומנות בפרויקט ERP קונצרני בין לאומי הנה לסנכרן בין הדרישות של הגוף הגלובלי לגוף הלוקאלי. נדרש לאזן בין המחויבות לנהלים ולתצורות של חברת האם, לבין הצרכים הרגולטורים והתפעוליים של החברה הלוקאלית.

 כאשר הנושאים הנם רגולטיביים (דרישות מס ונהגים עסקיים) אין פשרות והנושא מובן על ידי החברה הגלובאלית לעומת זאת בנושאים תפעוליים נדרשת גמישות מצד המשתמשים הלוקאלים והסתגלות לשינוי.

לאחר כעשרה חודשים מהעלייה לאוויר, התמיכה השוטפת עברה ליחידת התמיכה הגלובאלית (החברה ההודית) כאשר אנו עדין נעזרים בהתמחויות חברת יוניטסק לפי הצורך. ברצוני להדגיש בנוסף את מעורבות הנהלה בכירה של יוניטסק, שסייע לנו בפתרון משברים הנוצרים באופן טבעי בפרויקט מסוג זה". 

 

*  *  *  *  * 

דגש הספק – חברת יוניטסק

קבוצת יוניטסק מתמחה ביישום פתרונות מידע לתעשיית ה .Health Care
היישום בביוטכנולוגיה כללית דרש עמידה בסטנדרטי רגולציה גבוהים ובזמן קצר. מתודולוגית היישום של יוניטסק הנתמכת בכלים משלימים שפותחו ע"י החברה, סייעו במימוש הסטנדרטים והפחיתו משמעותית סיכונים בתהליך ההטמעה, השדרוג והפיתוח. הפתרון כולל:  מתודולוגיה לניהול פרויקט וולידי, יחידה ייעודית לאבטחת איכות, פיתוחים בסטנדרטים ייחודיים המבטיחים יציבות הפיתוח וכלים לניהול גרסאות.
בתעשיית הפרמה תהליכים ייחודיים הנתמכים ע"י מודול האיכות והניהול התהליכי OPMבאורקל. יוניטסק מתמחה בתכנון ותפעול שרשרת האספקה בתעשייה הפרמצבטית הגלובלית. כמו כן, מתמחה הקבוצה בניהול קשרי הלקוחות בתעשיית ה .Health Care. נושאים כגון: חישוב החזרים לקופות החולים ומפיצים, תמיכה בפציינטים, ניהול תועמלנים וכד' ממומש באמצעות כלי יוניטסק ובפלטפורמות  SIEBEL ו SIEBEL CRM ON DEMAND.