תפריט נגישות

דבר המומחה: ניר בירן, יועץ בכיר באלטרנטיבה, מומחה ל-BI&DWH

ניר מפרט את התועלת הצפויה לארגון כתוצאה מהטמעת מערכת BI בארגון, מהלך הביצוע של הפרויקטי BI, חשיבות הטכנולוגיה וההבדלים בין ארגונים גדולים לארגוני SMB בתחום זה.


שמואל מרדלר: ניר, האם תוכל לפרט את נסיונך המקצועי בתומי ה-

BI וה-Data Warehouse? 

ניר בירן: יש לי למעלה מ- 25 שנות נסיון בתחום ה- BI ו- Data Warehousing בתחומי עיסוק שונים ומגוונים (בנקאות, טלקום, ביטוח, תעשיה ועוד). נהלתי פרויקטים בסדרי גודל שונים (עד 50 איש) בארץ ובחו"ל והתמחיתי בין השאר בשילוב נתונים ממערכות CRM ו- ERP הארגוניות לתוך מערכת ה- BI הארגונית. בנוסף אני מייעץ למנהלים בארגון בכל הקשור להקמה, בניה ושילוב מערכות BI בארגון. כיום הנני משמש כיועץ מומחה בחברת אלטרנטיבה.

שמואל: מהי המהות העיקרית של פרויקט BI לדעתך?

 ניר: כל ארגון, וכל מנהל צורך מידע ומתרגם אותו לידע שתוצאתו פעולות עסקיות. מטרת מערכת ה-BI היא לרכז את נתוני הארגון (המידע הארגוני) למקום אחד, לארגן אותו בצורה קלה להשגה על ידי המנהלים ולספק אותו להם.


לכולם ברור שהמנהלים יקבלו החלטות בכל מקרה, עם תמיכה של מידע או בלעדיו. מטרתנו היא לייצב את תהליך קבלת ההחלטות בארגון על בסיס מידע וידע ולא על בסיס ניחושים בלבד.

 שמואל: כיצד מתבצע הפרויקט?  

 ניר: אני מציב את עניין הגדרת היעדים הארגוניים במקום מרכזי בזמן בניית מערכת BI. לדעתי, יש ראשית להגדיר ולאפיין את הצרכים הניהוליים למידע (במובן של KPI's – Key Performance Indicators) ולאורם להגדיר את מטרות הארגון, הפרויקט והטכנולוגיה עליו יהיה מבוסס. ארגונים רבים בוחרים ראשית טכנולוגיה, או ליתר דיוק יועץ טכנולוגי אשר גם יבצע את הפרויקט. בדרך זו – הם משועבדים לטכנולוגיה ספציפית הרבה לפני שהגדירו לעצמם את מטרותיהם ומטרות הפרויקט וממילא, מגדילים את הסיכוי לשגות ולהגיע לתסכול מחוסר הצלחת הפרויקט. אני ממליץ לכל לקוח ראשית לקבל ייעוץ אובייקטיבי, משולל כיוון טכנולוגי, לגבי הפרויקט ומטרותיו. לאחר מכן, מבנה הפרויקט, שיטת העבודה, יעדי הפרויקט, הקריטריונים להצלחתו והטכנולוגיה הנדרשת יהיו ברורים הרבה יותר.

שמואל: מהי לדעתך חשיבות הטכנולוגיה בתחום זה?

 ניר: אני חושב שלטכנולוגיה יש חשיבות משנית במהלך הקמת מערכת BI. לדעתי, חשוב הרבה יותר להתאים את הטכנולוגיה לצורכי הארגון והמשתמש. במילים אחרות – יש להגדיר ראשית את צורכי הארגון והמשתמש ממערכת ה- BI , ורק לאחר מכן – למצוא את הטכנולוגיה המתאימה.

 שמואל:  ולסיכום, האם ישנם הבדלים בבצוע פרויקט BI בארגונים גדולים לעומת ארגוני SMB?

 ניר:  על פניו, כמה שהדבר ישמע מפתיע, אין הבדל עקרוני בין מערכתBI  לארגון גדול (Enterprise) ולארגון מסדר גודל בינוני (SMB). כוונתי היא, שאין הבדל מתודולוגי בהגדרות יעדי מערכת ה- BI, אין הבדל בגישה בה נדרש ראשית להגדיר את צורכי הארגון ויעדיו ורק מאוחר יותר, יש לבחור טכנולוגיה ומיישם וכו'.

 יחד עם זאת, ניתן למצוא מספר הבדלים עקרוניים:

 §         מערכות מחשב מצומצמות יותר מול מערכות מחשב מתקדמות

§      כמות המנהלים ומקבלי ההחלטות בארגון הנדרשים למערכת ה- BI (במובן של הגדרות צרכים, שימוש שוטף, הדרכות, תמיכה וכו')

§         פריסה ארצית (של סניפים למשל) מול פריסה מצומצמת יותר

§        נוהלי עבודה מאורגנים ומבוססי טכנולוגיה מול מערכות מחשב מצומצמות יותר

 

ליצירת קשר:

nir@alternative.biz

054-2322441