תפריט נגישות

דבר המומחה: אבנר אלגום, מומחה ל"מחשוב עננים"

אבנר אלגום, מנכ"ל האיגוד הישראלי לטכנולוגיות גריד IGT מפרט לגבי התועלות הכלכליות לארגונים כתוצאה מהטמעת "מחשוב עננים", מטרות הכנס שייערך ב-1-2.12.08 בנושא והמגמות לעתיד.


שמואל מרדלר: אבנר נא הצג את עצמך ואת התחום.

אבנר אלגום: מזה כ-5 שנים אני מנכ"ל האיגוד הישראלי לטכנולוגיות גריד IGT

האיגוד הישראלי לטכנולוגיות גריד(IGT), הינו עמותה, מלכ"ר, שהוקם בשנת 2004 במטרה לקדם את הידע הטכנולוגי בתחום טכנולוגיות הגריד ,הוירטואליזציה ומחשוב עננים (cloud computing), ולשפר את יכולת התחרות של החברות בישראל. האיגוד הינו בבעלות החברות החברות באיגוד, ופעילותו ממומנת בעיקר ע"י דמי החבר וכן על ידי תוכנית מגנ"ט של לשכת המדען הראשי במשרד התמ"ס. פעילות ה-IGT מכוונת לתועלת כלל החברים, בקיום מסגרות של שיתוף ידע וניסיון, בלימוד, הפצה והטמעה של הטכנולוגיות הנ"ל. האיגוד פועל ליצירה ולטיפוח של שיתופיי פעולה בין חברות, גופים מוסדיים ואקדמיה בנושאים בעלי עניין משותף בתחום הטכנולוגיות הנ"ל. הפעילות כוללת קיום ימי עיון, מפגשים מקצועיים וסדנאות, שיתוף והפצת מידע בנושאים הנ"ל, ניהול פורומים מקצועיים, הגברת המודעות לתהליכים וחידושים טכנולוגיים רלוונטיים. כמו כן הבאת מומחים מהארץ ומחו"ל, שירותיי מעבדת מחקר ובדיקות, הקמת מסגרת לפרוייקטים משותפים, שיתוף פעולה עם גורמים בינלאומיים ועוד.

 

שמואל: מהו היתרון הנובע לארגון המשתמש ב"מחשוב עננים" ובייחוד בזמן הנוכחי?

אבנר: 'מחשוב עננים', הינו האפשרות לשלם עפ"י הצריכה בפועל ובמדויק עבור שירותי מחשוב (גם חומרה וגם תוכנה), שמסופקים או ע"י צד שלישי דרך האינטרנט (ענן חיצוני) או ע"י הארגון עצמו (ענן פנים ארגוני). הדוגמא הטובה ביותר למודל 'מחשוב עננים', היא השרות שאנו מקבלים מרשת החשמל: מתחברים לשקע בקיר, מקבלים שרות עפ"י דרישה ומשלמים עפ"י הצריכה בפועל. יותר ויותר ארגונים מבינים את היתרונות של 'מחשוב עננים': חיסכון בעלויות חומרה, רשיונות תוכנה יקרים, כ"א, תחזוקה, חשמל, קירור ובשטח. הארגון מקבל את שרותי המחשוב הדרושים לו מתי שהוא צריך ומשלם רק עבור השימוש בפועל. את הכסף שהארגון חוסך, אפשר להשקיע בדברים החשובים באמת: מחקר ופיתוח, שיווק, לוגיסטיקה ועוד.
כיום, לאור חוסר הוודאות שיוצר המשבר הכלכלי העולמי, חשיבות מחשוב העננים בולטת במיוחד, הן ביכולת לחסוך בהוצאות והן ביכולת לצרוך רק את המשאבים ההכרחיים בכל רגע נתון.

 שמואל: מהי מטרת הכנס IGT2008 שיזמת בנושא המתקיים ב- 1-2.12.08?

אבנר:מטרת הכנס IGT2008 http://www.cloudcomputing.org.il

 לשתף ידע ונסיון ולהציג ספורי לקוחות, פתרונות וטכנולוגיות כדי שנוכל ללמוד ולהפיק תועלת מהכלכלה החדשה של מחשוב העננים. לדוגמא חברת Salesforce שמציעה פתרונות CRM דרך האינטרנט כבר מספר שנים, ויש לה כיום כ-50,000  לקוחות מכל מגזרי התעשיה. ולקוחות של מחשוב עננים כמו Merrill Lynch ואינטל.

שמואל: מהן המגמות בתחום זה בשנתיים הקרובות?
אבנר: בשנתיים הקרובות נראה יותר חברות וארגונים שישתמשו בשרותים אלו במטרה לחסוך בהוצאות המחשוב. תחילת תהליך זה בבדיקה ומיפוי האפליקציות הארגוניות שכלכלית כדאי להעבירן למחשוב עננים חיצוני ובמקביל ישום טכנולוגיות מחשוב העננים בתוך הארגון עבור האפליקציות שמסיבות של אבטחת מידע, מגבלות משפטיות או אחרות ישארו במרכז המחשוב הארגוני. כמו כן נראה מעבר של ישומי ERP פנים ארגוניים, לישומי ERP אינטרנטים כלכליים יותר, במודל של Software as a Service (SaaS) ואשר ינתנו גם ע"י ספקי ה-ERP הגדולים כמו SAP ואורקל.

 לרישום לכנס: http://www.cloudcomputing.org.il