תפריט נגישות

המחשוב הארגוני משתמש ב'מחשוב עננים'

'מחשוב עננים' הינו הטרנד החם של עולם המחשוב הארגוני. יותר ויותר רכיבי תוכנה של מערכות ה- ERP, מסופקים לארגונים על ידי 'מחשוב עננים'.

 הדוגמא הטובה ביותר למודל 'מחשוב עננים', אומר אבנר אלגום, מנכ"ל האיגוד הישראלי לטכנולוגיות גריד (www.Grid.org.il), היא השרות שאנו מקבלים מרשת החשמל: מתחברים לשקע בקיר, מקבלים שרות עפ"י דרישה ומשלמים עפ"י הצריכה בפועל.

 מהם המודולים שמסופקים כיום על ידי 'מחשוב עננים'?

אחת מהחברות שמשתתפות בכנס ואשר מציעות שירותי ERP דרך האינטרנט, היא חברת Salesforce. ל- Salesforce.com (לפי האתר של - One1) למעלה מ- 22,000 לקוחות ברחבי העולם וכ- 400,000 מנויים, בניהם למעלה מ- 120 ארגונים בישראל. Salesforce.com מציעה בנוסף לפתרון כולל לניהול קשרי הלקוחות, גם מודולים לניהול הזדמנויות מכירה חדשות, ייזום וניהול קמפיינים שיווקיים, מעקב אחרי בקשות תמיכה של לקוחות ועוד. כיום Salesforce מאפשרת לארגונים להוסיף אפליקציות חדשות ולשלב את שירותי ה-ERP שלה עם מערכות פנים ארגוניות.
יותר ויותר מודלים מסופקים על ידי 'מחשוב עננים'. גוגל, למשל, מציעה כיום את חבילתGoogle Apps  המאפשרת הוספת אפליקציות חדשות לשילוב עם שרותי Salesforce ושרותי דואר עם נפח אחסון גדול יותר, לוח שנה, מעבד תמלילים מקוון ועוד. החבילה של גוגל חסרה עדין חלק מהפונקציות שיש באופיס של מיקרוסופט אבל מפצה על כך בקישוריות ובשיתופיות הגבוהה וכן במחיר נמוך במיוחד (50 דולר לשנה לגרסה בתשלום). וזו רק ההתחלה, בקרוב תציע גוגל יישומים נוספים, למשל כלים לניהול כח אדם, הכוללים דיווח נוכחות, דיווח הוצאות ועוד.

 מדוע יותר ארגונים עוברים למודלים באמצעות 'מחשוב עננים'?

לשימוש בשירותי 'מחשוב עננים' יש יתרונות כלכליים רבים, מסביר אלגום. 'מחשוב עננים' מאפשר ליישם מערכות מחשוב בזמן קצר ובעלות נמוכה יותר. יש קיצוץ משמעותי בעלויות התחזוקה שהן כיום כ-80% מעלויות מערכות המחשוב. אין צורך ברכישה של חומרה ורשיונות תוכנה יקרים, עלויות החשמל והקירור יורדות, וצריך פחות כ"א לניהול ותחזוקה. לחברות קטנות ובינוניות מקנה השרות יתרון בקבלת היכולות המחשוביות שהיו בעבר רק נחלתן של חברות גדולות ועתירות משאבים. בין היתר, הדבר מאפשר גם לחברות צעירות בראשית דרכן לנהל את כלל הפעילויות הקריטיות של העסק בעלות/תועלת טובים יותר.

'מחשוב עננים' מסומן בעיני רבים כהבטחה הבאה של עולם ה- IT. כך למשל, אמר מייקל דל, מייסד חבר 'דל' לאחרונה כי "עכשיו מחשוב עננים הוא עסק של מאות מיליונים, בעוד כמה שנים הוא יהיה עסק של מליארדי דולרים". חברת מריל לינץ מעריכה כי עד סוף השנה 12% מכל שוק התוכנות העולמי ימצא בתוך 'עננים'. וחברת גרטנר מנבאת כי "עד 2012, 80 אחוז מהחברות המובילות בארה"ב ישלמו עבור שירותים מבוססי ענן, ו-30 אחוז מהם ישלמו על תשתית של 'מחשוב עננים'"

 ועידת פסגה עולמית על 'מחשוב עננים' בישראל

ב-1 וב-2 לדצמבר עורך איגוד הישראלי לטכנולוגיות גריד ועידת פסגה עולמית בישראל בנושא  Cloud Computing , בהשתתפות חברות דוגמת:  Google, EC2 Amazon, eBay, IBM  ועוד. כמו כן ישתתפו חברות ישראליות שמפתחות או עושות שימוש בשירותי 'ענן', חברות שמפתחות טכנולוגיות עבור חברות המציעות שירותי 'ענן' (פרטים על הכנס: http://www.cloudcomputing.org.il/)

 בנוסף יחשוף איגוד הישראלי לטכנולוגיות גריד 'ענן המחשוב' ישראלי המופעל המסייע לחברות ישראליות לבחון טכנולוגיות חדשות בסביבה הטרוגנית. האיגוד שזוכה לסיוע תוכנית מגנט של המדען הראשי, הינו שותף של איגוד הגריד העולמי (OGF) וחברים בו למעלה מ- 40 גופים. האיגוד מנהל מסגרות של שיתוף ידע וניסיון באמצעות כנסים בינלאומיים, סדנאות, מרכז ידע ועוד.

 

לפרטים נוספים ושאלות נא לשלוח אימייל ל:

info@grid.org.il