תפריט נגישות

דבר המומחה: סול אסטרייכר – מומחה למחשוב מעבדות

סול מפרט לגבי מהותה של מערכת לניהול מעבדה - LIMS, מגזרי המשק הנדרשים למערכת שכזאת, מהלך פרויקט מחשוב מעבדה וההתאמה לשוק ה-SMB.


שמואל מרדלר: למי מיועדת מערכת למחשוב מעבדות -

LIMS

 

סול אסטרייכר: תחום מחשוב המעבדות החל בשנות ה-70 באמצעות מערכות שהותקנו על גבי  מחשבים גדולים. במהלך השנים המערכות הוסבו לסביבות המחשוב האישי וסביבת האינטרנט וכך מתאפשר היום גם לארגונים קטנים ובינוניים להטמיע מערכת מסוג זה.

 מערכת LIMS מיועדת לארגון שיש לו מעבדה בהיקף גדול של בדיקות (מאות בחודש), המערכת מבצעת ניתוחים וחתכים של המידע הן בשלבי פיתוח של מוצר והן בשלבי הייצור השוטף; מפיקה דוחות מסובכים המתבססים על  מידע שהתקבל מדגימות רבות וברמת אמינות גבוהה; ומאפשרת בצוע קישוריות ומעבר אוטומטי של נתונים בין מכשירי הבדיקה לבסיס המידע שבמעבדה.

 שמואל: באילו ענפים נפוץ השימוש במערכת LIMS ?

 סול: הענפים המובילים הנם ענפי הפרמצבטיקה, כימיה ופטרוכימיה. בנוסף יש גם שימוש במערכות ה-LIMS בארגונים המשתייכים לתחום המזון והמשקאות, ביוטכנולוגיה, מעבדות מחקר ופתוח ומעבדות רפואיות.

שמואל מרדלר: מה מאפיין פרויקט מחשוב מעבדה ?

 סול:  פרויקט ממוצע של הטמעת מערכת LIMS בארגון הנו פרויקט של מספר חודשים, כמובן שההיקף תלוי בגודל הארגון ומורכבות הפרויקט. ה-OWNER של הפרויקט בדרך כלל הוא מנהל המעבדה או מנהל אבטחת איכות בהשתתפות מחלקת ה-IT. 

שמואל: מה המסר שלכם לשוק הארגונים הקטנים והבינוניים – SMB ?

 סול: מצאנו ששוק ה- SMB נדרש למערכות LIMS שקל להטמיע אותם ביחסי עלות מיטביים. לכן, אנו משתמשים בניסיון שנצבר במהלך 20 השנה האחרונות הן במסגרת פתרון ה-LIMS המוצע על ידנו והן בתחום היישום בכדי לבצע הטמעות של מערכות LIMS בפרק זמן של שבועות ועד מספר חודשים בודדים. במערכת ה-LIMS אותה אנו מציעים לשוק ה-SMB הוגדרו תהליכי עבודה במתכונת של BEST PRACTICE. תהליכים, אשר מנוהלים באמצעות שימוש במנגנוני WORKFLOW ממוחשבים. כך יכול היום ארגון קטן ובינוני להטמיע, בתחום ניהול המעבדה, מערכת מחשוב מתקדמת בדומה לארגונים הגדולים ולצפות להחזר השקעה מהיר. 

 ליצירת קשר: saul@one1.co.il