תפריט נגישות

דבר המומחה: עופר פלאוט - מומחה בתחום ה-PLM

עופר פלאוט מצביע על המגמות בשוק ה-PLM, הערך המוסף של הטמעת מערכת PLM בארגון ועוד.

 שמואל מרדלר: עופר, מהם הגורמים שהביאו לנוכחות הולכת וגוברת של מערכות PLM בשוק המחשוב הארגוני ?

 עופר פלאוט: – מתוך ניסיוני בתחום ה-PLM בעשור האחרון אציין שלושה גורמים:

 1. התחרותיות הגוברת בשווקים יוצרת לחץ קבוע על היצרנים לקצר את ה-TIME TO MARKET. כפועל יוצא נדרשת תגובתיות מהירה יותר בשרשרת האספקה כולה ובכלל זה בתהליכי פתוח מוצרים חדשים,שינויים והתאמת מוצרים קיימים.

 2. יותר ויותר גורמים המתמקדים בפיתוח המוצר מעבירים חלקים רבים משלבי הייצור ולעיתים גם חלקים מהפתוח לספקים וקבלני משנה – פעילות שמחייבת הסדרה של תהליכים ושקיפות.

 3. הגורם השלישי הנו התפתחות הכפר הגלובאלי. יותר חברות יצרניות עובדות עם גורמים הקשורים לפתוח וייצור המוצר במדינות שונות ברחבי העולם ובעיקר בשנים האחרונות: סין והודו. המרחק הפיסי מחייב תשתית מחשובית אשר תתמוך במורכבות הנובעת מכך, תמסד שפה אחידה, טרמינולוגיה ,תקינה, כלי שליטה ובקרה.

 שמואל: מה הערך המוסף של מערכת המתמחה בתחום ה-PLM  יחסית לפונקציונאליות שמתקבלת ממערכות ERP?

 עופר: מערכת ה-PLM מכסה את הפעילויות בסביבות הפתוח והסביבה הנדסית כבר משלב הקונספט  של המוצר ולאורך חייו, בעוד שמערכת ה-ERP נכנסת לפעולה בדר"כ משלב ההצטידות וייעודה לסייע למערך התפעול,  להגיב נכון לביקושים ולנהל את הטרנזקציות הפיננסיות.

במערכת  ה-ERP מתבצעות טנרזקציות כגון: פקודות עבודה, כניסה ויציאה מהמלאי ועוד בעוד שמערכת ה-PLM אוכפת תהליכים /PROCCESS  באמצעות מנועיי-WORK FLOWS מובנים שמותאמים לסביבת הפיתוח וההנדסה.

מערכת ה-PLM יכולה לנהל ולהתממשק לכלי הפתוח בסביבה ההנדסית ומאפשרת תמיכה  בתהליכים משתנים ואינה מחייבת הצמדות לתהליכים קשיחים המבוצעים במערכות ה-ERP.

שמואל: מתי ארגון נדרש לבחון את יישומה של מערכת PLM ?

 עופר: ארגון שיש לו את המאפיינים הבאים כדאי שיבחון את הישימות של הטמעת מערכת PLM. המאפיינים הנם:

 1. פעילות פתוח מוצרים והעברה לייצור.

 2. מוצרים מורכבים – עץ מוצר רב רמות, חלקים / רכיבים רבים, תחליפיות.

 3. השתנות של המוצר ברמה של לפחות   2,3 גרסאות חדשות מדי שנה.  

 4. היווצרות "צווארי בקבוק" בתהליכי הפתוח או ההעברה מפתוח לייצור. 

 5. ארגון שעובד בשרשרת אספקה עם מספר לא מבוטל של שותפי פתוח/ייצור.

שמואל: ולסיכום, מהן המגמות העתידיות בתחום?

 עופר: בשנים האחרונות ישנה מגמה של גידול ואימוץ של מערכות PLM בארץ ובעולם. בנוסף יש פניה של יצרני המערכות לשוק ה-SMB בכדי לשרת חברות קטנות ובינוניות בינהן כאלה שנמצאות עדיין בשלבי הפתוח. כמו בשאר תחומי המחשוב יגדל היצע של מערכות ה-PLM במודל ה-ON DEMAND וכן תתרחב הפונקציונאליות שהמערכות מספקות בהתאם לצרכים של ענפי תעשייה שונים.

 

ליצירת קשר: oferp@one1.co.il