תפריט נגישות

מחשוב חברות בקונצרן בינלאומי - מניסיונה של חברת רויאל פיליפס אלקטרוניקס

פיליפס ישראל חיפשה פתרון לניהול הארגון שיהלום את צרכיה. הבחירה ב-SAP Business One כפתרון הנכון עבורה הובילה את קברניטי החברה בפיליפס העולמית לאמץ את הפתרון המומלץ גם עבור החברות הבנות האחרות שלה בעולם

מבט מהיר

שם החברה: פיליפס ישראל

תעשייה: אלקטרוניקה

מוצרים ושירותים: מוצרי צריכה אלקטרוניים, מוצרי חשמל קטנים, מוצרי תאורה, מערכות הדמיה וניטור רפואיות ומוצרי טלוויזיה מבוססי שבב אחד בלבד

אתר החברה: http://www.philips.co.il/

שותף עסקי: Complete

 צרכי החברה

  • פתרון אשר יתאים לתהליכים ולמתודולוגיות על פיהם פועלת חברת האם, פיליפס העולמית, המטמיעה מערכתSAP  המותאמת לארגונים גדולים
  •  פתרון שיתאים לארגון מסדר גודל בינוני 
  • על סמך הצלחת ההטמעה בחברת הבת בישראל, חברת האם תחליט האם SAP Business One יוטמע גם בשאר חברות הבת של פיליפס בעולם
  • ייעול הפעילות העסקית באמצעות מערכת מידע ובקרב אחת משולבת

 פתרון SAP

SAP Business One

 שותף עסקי

 הצלחות עיקריות בהטמעה

  • אשרור SAP Business One כפתרון אשר יוטמע בכלל חברות הבת של פיליפס בעולם, לאור ההטמעה המוצלחת של הפתרון בפיליפס ישראל
  •  הפיכת תהליכים בחברה למובנים, מסודרים ומדויקים יותר בזכות הפתרון
  •  הסתגלות מהירה של העובדים לעבודה על הפתרון

 מבט לעתיד

הטמעת SAP Business One כפתרון מוביל בחברות הבת השונות של פיליפס ברחבי העולם 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

פיליפס ישראל

בחברות בינלאומיות מכתיבים בדרך כלל מלמעלה לחברות הבנות אילו מערכות יוטמעו בהן כדי שיוכלו לנהל ביעילות את התהליכים העסקיים. אבל בכל הקשור לפיליפס ישראל, חברת בת של קבוצת ענק האלקטרוניקה העולמי רויאל פיליפס אלקטרוניקס, התהליך היה הפוך. פיליפס ישראל, אשר חיפשה פתרון לניהול הארגון שיהלום את צרכיה, הצליחה להעלות את הפתרון המתקדם ביותר בעולם לארגונים קטנים ובינוניים - SAP Business One גם לסדר היום של הקבוצה העולמית. תהליך הטמעת SAP Business One בישראל נבדק בקפדנות על ידי צוותים מקצועיים של פיליפס העולמית, ובסופו של התהליך החליטו בפיליפס לאמץ את ה-SAP Business One כפתרון המומלץ גם עבור החברות הבנות האחרות שלה מסדר גודל קטן עד בינוני.  

רויאל פיליפס אלקטרוניקס מהולנד היא מחברות האלקטרוניקה המובילות בעולם והגדולה ביותר באירופה, עם מחזור מכירות של  27 מיליארד יורו בשנת 2006. פיליפס הינה מובילה עולמית בתחומים: טלוויזיות ומסכי LCD, תאורה, מכונות גילוח חשמליות, מערכות הדמיה וניטור רפואיות ומוצרי טלוויזיה מבוססי שבב אחד בלבד. החברה מעסיקה כ- 121,700 עובדים בלמעלה מ- 60 מדינות ונסחרת בבורסות ניו-יורק, אמסטרדם ואחרות.  

בישראל חברת פיליפס פעילה מאז קום המדינה ובשנת 1998 פתחה החברה נציגות בישראל. מאז הקמתה בארץ, גדלה פיליפס ישראל, , בצורה דרמטית הן מבחינת היקף הפעילות שעיקרה ייצוא והן מבחינת גודלה שכן מונה כיום  מאות עובדים. בשנה החולפת רשמה היקפי פעילות של  מאות מיליוני דולרים. בשוק המקומי פועלת פיליפס ב-2 ערוצים, בראשון מביניהם, הערוץ המסחרי, פיליפס ישראל אחראית על כל הפעילות המתבצעת בשוק המקומי במוצרי צריכה אלקטרוניים, מוצרי חשמל קטנים ובמוצרי תאורה. המכירות בישראל מתבצעות הן באופן ישיר והן דרך מפיצים מורשים. במסגרת ערוץ מסחרי זה מתבצעת גם פעילות של פיתוח עסקי, בדיקת השקעות פוטנציאליות ומיזמים שונים. הערוץ הנוסף של הפעילות קשור בתחום הרפואי. בפיליפס מדיקל סיסטמס ישראל מתבצע מו"פ וייצור מכונות CT ו-,CT Detectors הנמכרים ברחבי העולם באמצעות חברות הבנות של פיליפס העולמית. מנכ"ל פיליפס ישראל הוא עמרי לוין.

התאמה לתהליכים

עמוס סומך, מנהל הכספים של פיליפס ישראל, מספר כי עד ליישום של SAP Business One עבדה פיליפס ישראל עם מספר מערכות שונות בכדי לנהל את התהליכים העסקיים. "בנקודה מסוימת החלטנו לעבור למערכת מידע ובקרה אחת, כדי ליעל את פעילותנו ולהתאים את עצמנו לתהליכים והמתודולוגיות על פיהם פועלת פיליפס העולמית. בחברת האם ובמדינות עם היקפי פעילות גדולים מוטמעות מערכות SAP Business Suite, בישראל ובמדינות קטנות רבות אחרות היקפי הפעילות של פיליפס הם בינוניים, ולכן בחברות בנות אלו הוטמעו פתרונות שונים ומקומיים ששרתו את התהליכים הדרושים. כאשר החלטנו לבחון פתרון חדש היה ברור לנו שהוא מצד אחד צריך להתאים לתהליכים של פיליפס העולמית, אבל מצד שני דרוש שהוא יתאים למידותיה של חברה בסדר גודל בינוני, אחרת המערכת תהפוך לנטל על החברה".

פיליפס ישראל החלה בבחינה מעמיקה של חלופות שונות ובתום שלב הבדיקה החליטו על הפתרון של SAP. "זיהינו שה- SAP Business One מתאים להיקף הפעילות שלנו ושהוא בעל פוטנציאל להתאים לתהליכי העבודה של החברה. החלטנו לצאת עם SAPBusiness One לפיילוט, לא לפני ששיתפנו את חברת האם בחו"ל בתוכניות שלנו. החלטנו לנסות ולהיות חלוצים ולהוביל מהלך של אשרור ואימוץ של הטכנולוגיה של SAP ושיטות העבודה במסגרת היותר רחבה של פיליפס העולמית ואחרי מאמצים לא מבוטלים אף הצלחנו להבהיר ולהוכיח כי הפתרון הנבדק בישראל יוכל להתאים גם לחברות בנות אחרות בעולם. צוותים מהולנד ואיטליה הגיעו לישראל לשלושה ימים אינטנסיביים של פרזנטציה והדרכה אותם ערכו אנשיSAP  וחברת Complete, השותפה העסקית של SAP ליישום והטמעת SAP Business One. עם תום הסמינר הייחודי היה ניכר שהצוות הסכים שמדובר בפתרון שכדאי להמשיך ולבחון אותו, אבל עד שהעניין עבר את כל התהליכים 'הפיליפסיים', והושגו כל האישורים הדרושים חלף עוד זמן מה. האישור התקבל בסופו של דבר פיילוט יצא לדרך".

הפיילוט בישראל זכה לתשומת לב מיוחדת מצד הנהלת פיליפס ששלחה במהלכו צוותים שונים בכדי לבדוק את הפתרון משלל היבטים, ולבחון את התאמתו לתהליכים העסקיים של פיליפס העולמית. סומך: "ברגע שהפיילוט החל והבנו שהוא עומד לשרת הרבה יותר מצרכים של חברת בת ספציפית. כל הצוות שעמל על הפרויקט היה צריך להתאמץ הרבה יותר ולחשוב באופן רחב. על הצוות היה להראות כיצד SAP Business One עונה על דרישות החברה בישראל, כיצד הוא משתלב עם התהליכים המובנים ב-SAP Business Suite  ועם התוכניות העתידיות של פיליפס העולמית. כמו כן, היה צורך להראות כיצד SAP Business One עתיד לשרת חברות אחרות במדינות שונות בהן פועלת פיליפס. בסופו של דבר, היישום עבר בהצלחה.ההנהלה העולמית ערכה כינוס בהולנד לאשרור המוצר והפתרון על בסיס הניסיון והיישום בישראל ולאחריו אושרה פורמאלית הפעלת הפתרון עבורנו ועבור חברות בנות נוספות בחו"ל בחטיבת המכשור הרפואי".   

"עולם שונה"

מערכת SAP Business One בפיליפס ישראל כוללת את מרבית המודולים שמציע הפתרון ביניהם: מכירות, שיווק, כספים, CRM ומשאבי אנוש. "זה עולם שונה", אומר סומך. "צריך להבין תהליכי המכירה כמו גם תהליכים נלווים אחרים שלהם נדרש מעקב הדוק ורציף לאורך זמן רב. עתה, במקום לעבוד במקטעים, עם תתי מערכות שונות שכוללות מסדי נתונים שונים, נעשה כיום שימוש בכלי אחד עם בסיס נתונים אחד. התהליכים הופכים  להיות יותר מובנים, ויותר מסודרים ומדויקים ".

את מלאכת יישום הפתרון עבור פיליפס ישראל ביצעה, כאמור, חברת Complete, שותפה עסקית של SAP למכירה, הטמעה ויישום של SAP Business One, אשר מתמחה בהטמעות מורכבות ובינלאומיות של הפתרון. יחד עם הצוות של פיליפס בארץ ועם הצוותים שנשלחו מטעם ההנהלה הראשית, הוגדרו הדרישות של החברה ממערכת ה- SAP Business One בחברה. באמצעות ה-SDK (Software Development Kit), כלי הפיתוח של SAP Business One, התאימה Complete לפיליפס ישראל את הפתרון כך שייתן מענה לצרכים הייחודיים שהוגדרו. "אומנם לא היה לנו צורך בפיתוחים נוספים מעבר ליכולות המובנות במערכת, אבל בשוליים רצינו להתאים יכולות מסוימות לאופן שבו הדבר מתנהל בפיליפס. ה- SDK אפשר לנו לבצע את ההתאמות הדרושות על פי מבנה התהליכים של חטיבות פיליפס השונות".

"אני מניח שאם היינו מטמיעים את SAP Business One ללא הצורך בהתייחסות לדרישות של גוף ענק כמו פיליפס שעובד בסטנדרטים גבוהים, הפרויקט היה נמשך זמן קצר יותר והיה תובע מאתנו פחות מאמץ פנימי בארגון. אבל לאחר שהפרויקט הסתיים בהצלחה, אנחנו כחברת בת קטנה יחסית גאים בהצלחה ובכך שיצרנו תקדים. הרי, בסך הכול, מדובר ביוזמה ואתגר לא פשוט שלקחה על עצמה חברת פיליפס ישראל והוא להציג פתרון מלא ולקדם את חברת האם לאמץ את הטכנולוגיה ושיטות העבודה שיושמו בישראל במסגרת  היותר רחבה של פיליפס העולמית".

לסיכום, סומך ממליץ לחברות שמתכוונות להטמיע פתרון ניהול משאבים כולל להשקיע רבות בשלב התכנון ולשתף את העובדים והגורמים הרלוונטיים בארגון בתוכניות ההטמעה ומשמעותן. "מהפרויקט הזה למדנו ששיתוף העובדים ומנהלים הן בארגון המקומי ובהנהלה בחו"ל הוא דבר חשוב ביותר. בנוסף, לא מעט פתרונות חיוניים שסייעו בעיצוב הסופי של התהליכים התגבשו כתוצאה משיחות ודיונים שערכנו עם העובדים לגבי האופן החדש שבו אמורים להתבצע התהליכים עסקיים", מספר עמוס סומך, ומוסיף, "במקרים רבים יוצרות מערכות חדשות בארגונים תגובות של חשש ואף התנגדות של העובדים. אצלנו, השיתוף של העובדים בשלבים השונים של הפרויקט יצר דווקא התבוננות בריאה במערכת ה- SAP Business One כפתרון שבא לסייע, להקל על העבודה, ולקדם את חברת פיליפס ישראל, גם אם נדרשת השקעה לא מבוטלת של הסתגלות לשינויים בטווח הקצר".

לצפיה בפורמט PDF

 ליצירת קשר: shira.alcalay@sap.com