תפריט נגישות

מחשוב ארגוני בתחום ייצור ושיווק יינות - מניסיונה של חברת יקבי טפרברג 1870

בשנים האחרונות חווה היקב גידול הבא לידי ביטוי בהזדמנויות הפצה חדשות והצטרפות לקוחות חדשים, אשר חייבו אותה במציאת פתרון עסקי שיוכלו להתאימו במיוחד לצרכים המיוחדים של היקב והוא ה-SAP Business One.

במבט מהיר

שם החברה: יקבי טפרברג 1870

תעשייה: ייצור יינות - יקב

מוצרים ושירותים: ייצור ושיווק יינות

אתר החברה: http://www.efrat-winery.co.il/

שותף עסקי: Menahel4You

צרכי החברה

  •  מערכת שתאפשר לדעת בזמן אמת על המתרחש בארגון
  •  מערכת שמעבר ליכולות פיננסיות תהיה בעלת יכולות בתחום מלאי , רכש וייצור
  •  מערכת שתאפשר ניהול רובד ספציפי של נתונים כדוגמת חוק הפיקדון המצריך חיוב על כל בקבוק שנמכר

פתרון SAP

SAP Business One

הצלחות עיקריות בהטמעה

  • זרימת המידע העובר בארגון טובה יותר ותהליכי עבודה מהירים ויעילים יותר
  • חיבור למערכת מכמה נקודות שונות בארץ מאפשר מידע על נתונים המגיעים מהמחסן הלוגיסטי בזמן אמת
  • מערכת ידידותית וממשק משתמש נוח וקל לשימוש אשר סייעו בהתאקלמות העובדים לשימוש למערכת

מבט לעתיד

  • הכפלת מספר המשתמשים במערכת בארגון
  • העמקת יכולות המלאי והייצור בהתאם לנפח הפעילות ההולך וגובר של היקב

-----------------------------------------------------------------------------------------------

יקבי טפרברג 1870 היא אחת החברות הותיקות בישראל לייצור יינות ומיצי ענבים. היקב המקורי נוסד בשנת 1852 בעיר העתיקה בירושלים, וכיום שוכן היקב במוצא, אזור הררי פסטורלי בדרך לירושלים. אף על פי שהיקב שמר לאורך השנים על אופי משפחתי, מחזור הייצור של יקבי טפרברג 1870 עומד על מיליוני בקבוקים בשנה-  כמות שקשה היה לדמיין כאפשרית בזמנים בהם הוקם היקב. המספר המכובד של הבקבוקים, הכולל מגוון של כשישים סוגי מוצרי גפן, עטורי פרסים שונים בעולם, איננו נגזרת של מספר עובדים, שכן ביקבי טפרברג 1870 עובדים כחמישים עובדים, אלא של שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר.

אמוץ טפרברג, דור שישי למשפחה אשר היקב בבעלותה, מדגיש את המוכוונות הטכנולוגית של היקב: "בשנים האחרונות אנחנו נמצאים בתהליך התפתחות טכנולוגי מואץ. הפיתוח כולל השקעה בציוד מתקדם ובטכנולוגיות חדשניות לייצור ואחסון יין, אשר מביאים את היין לרמת איכות מהגבוהות בארץ. קווי היצור המודרניים מאפשרים ייצור של כ- 4,000 בקבוקי יין בשעה, בבקרת איכות קפדנית. בד בבד, ובמסגרת מדיניות זו, גיבשנו החלטה לייעל גם את תהליכי ריכוז וניהול המידע בחברה. השתמשנו במערכת מבוססת DOS ומסד נתונים קשה לתחזוק. הקושי התבטא בחוסר יכולת לדעת בזמן אמת לגבי המתרחש בכל רוחב החברה. התהליכים היו ידניים, ולכן האריכו את פרק הזמן שלקח לנו לגבש תמונה מלאה על תהליכי ניהול החשבונות. יתרה מזו, אנחנו שואפים למנף את המערכת הפיננסית לכדי מערכת ERP רחבה יותר, שתסייע לנו גם בניהול הרכש, המלאי והייצור. הבעיה הייתה שבכדי להניח יסודות למנגנון ERP ארגוני, אתה חייב שיהיה לך רכיב מפתח שנקרא Windows. אחרת, זה רק נהיה יותר מסובך".

התאמה לצרכים ייחודיים

כמו כל יקב מכובד, יקבי טפרברג 1870 מצויה היטב בתהליכים: תהליך יצור היינות מתחיל עוד בכרמים.  בהנחיית ייני היקב מטופלים הכרמים בקפדנות החל מתהליך הגידול, הזמירה, ההשקיה וכלה בהגדרת כמות היבול לדונם, במטרה להפיק יינות איכותיים. כמות הענבים הנקלטת ביקבי טפרברג 1870 גדלה פי למעלה מעשר בשני העשורים האחרונים. אבל לא רק כמות הענבים גדלה, כפי שמתאר טפרברג, אלא גם כמות המידע: "חוק הפיקדון, לדוגמה, מחייב חיוב על כל בקבוק שנמכר. את שורת המידע הזו אנחנו מצרפים לנפח הנתונים הקיימים, אלא שאין בנמצא פתרון תוכנה או מערכת שאפשרה ניהול רובד ספציפי זה של הנתונים", אומר טפרברג.

מערכת SAP Business One אשר הוטמעה ביקבי טפרברג 1870 ענתה על מרבית הדרישות של היקב. "פתרון מבוסס חלונות מבית התוכנה בה השתמשנו היה פתרון יקר, ולכן החלטנו להמשיך ולנצל את ההשקעות הקיימות כבר במערכות המידע בקבוצת החברות שלנו."

אנשי Menahel4You, שותף עסקי של SAP למכירה, הטמעה ויישום של SAP Business One, המתמחים בפתרונות Billing, CRM ופיננסים נרתמו למשימה והחלו בתהליך הטמעת מערכת SAP Business One ביקבי טפרברג 1870. במהלך השנה, וביחד עם טפרברג, התאימו את ה- SAP Business One לצרכיו הייחודיים של היקב. "ההטמעה התבצעה במקביל לעבודה השוטפת, במהלך תקופה אינטנסיבית זו עוצבה מדיניות התהליכים ובוצע ניצול ראשוני של כלים, ולאחריהם בוצעו שינויים ותיקונים לייעול העבודה בלבד. בין היתר הגדרנו, ביחד עם Menahel4You, את ה- SAP Business One לסייע לנו באיחוד חשבוניות, ביצירת ממשקים, פונקציות וכפתורים ספציפיים לבקשותינו, וגם, בין היתר, להגדיר את ה- SAP Business One לטיפול בנושא הפיקדון".

"משביחים עם הזמן"

ממש כמו מוצר הליבה שלה, כך גם עסקיה של יקבי טפרברג 1870 משביחים עם הזמן. היצוא של היקב הוכפל וכיום יקבי טפרברג 1870 מייצאים מוצריהם לדרום אפריקה, מקסיקו, ברזיל, קנדה, ארה"ב, אוסטרליה ולמספר מדינות באירופה, בניהן אנגליה, דנמרק, בלגיה וצרפת. בשנתיים האחרונות עומדת החברה בפני הזדמנויות הפצה חדשות, והצטרפו לקוחות חדשים. חלק גדול מהסחורה מרוכז במחסן לוגיסטי בקדימה, ליד העיר נתניה. לנקודה זו מרוכזות גם החשבוניות ללקוח. "עכשיו אני יכול להתממשק עם העבודה במחסן הלוגיסטי. הסיבה העיקרית לכך היא שתהליכים שהיו ידניים עד כה, מנוהלים עכשיו באופן אוטומטי, ובהרבה פחות זמן מבעבר. החשבוניות מלוקטות בלחיצת כפתור, כלומר, כל צווארי הבקבוק בזרימת הנתונים שהיו בעבר נפתחו, ועכשיו כשזרימת מידע להמשך השרשרת טובה יותר, גם זרימת תהליכי העבודה ברמה הארגונית מהירה ויעילה הרבה יותר. הקושי העיקרי הוא בהסתגלות לסביבה חדשה ולא מוכרת, אבל מנגד אפשר להעמיד שני גורמי מפתח שסייעו לנו  בהתאקלמות למערכת SAP Business One:  הידידותיות של המערכת, והממשק ההגיוני והנוח לשימוש, ואת מקצועיותם של Menahel4You, שותפיה של SAP, אשר עשו יחד איתנו לילות כימים, וסיפקו מענה לכל שאילתא שעלתה".

טפרברג מספר כי המחויבות של יקבי טפרברג 1870 לחדשנות, בטכנולוגיות הארגוניות כמו גם במוצרי היין, לא יורדת מסדר היום של היקב: "אנחנו שואפים להכפיל בעתיד הקרוב את מספר המשתמשים במערכת, ולהקנות לה מאפיינים נוספים של מערכת ERP, כגון העמקת יכולות ניהול המלאי והייצור. נפח הפעילות של היקב רק הולך וגובר, ואנחנו לומדים להכיר שווקים חדשים לעתים קרובות מבעבר. היקפי הנתונים גדלים לפחות בהתאמה להיקפי הפעילות, אם לא בקצב מואץ יותר. אני משוכנע שגם בעתיד, ה- SAP Business One יהווה את כלי הבחירה שלנו לניהול, ריכוז ושליטה על המידע לכל רוחב החברה".

PDF לצפיה בפורמט

 ליצירת קשר: shira.alcalay@sap.com