תפריט נגישות

יישום מערכת רב מטבעית מקיפה בענף התיירות - מניסיונה של חברת השטיח המעופף

כשענף התיירות העולמי החל לחזור להיקפים שאפיינו אותו לפני אסון התאומים בחברה החלו להרגיש את הגידול בנפח הפעילות ובמספר הלקוחות. והחליטו לשדרג את מערכת הניהול העסקי למערכת חדישה, ה- SAP Business One.

במבט מהיר

שם החברה: השטיח המעופף

תעשייה: תיירות

מוצרים ושירותים: אספקת שירותים בתחום התיירות - חבילות נופש, שירותי קרקע או טיסות בלבד בישראל ובעולם

אתר החברה: http://www.flying.co.il/

שותף עסקי: Menahel4You

 צרכי החברה

  • מערכת ניהול עסקי שתיטיב להתמודד עם היקפי פעילות הולכים וגדלים
  • מערכת יעילה אך פשוטה שתאפשר נגישות מיידית לנתונים מערכת ויצירת חיתוכי דוחות שונים
  • מערכת שתוכל להתמודד עם פעילות רב מטבעית

פתרון SAP

SAP Business One

הצלחות עיקריות בהטמעה

  • הסתגלות מהירה של העובדים אשר למדו להכיר מהר את יכולות המערכת
  • יכולת הפקת דוחות ברמה גבוהה
  • ייעול תהליכי עבודה בחברה וצמצום טעויות שנקרו בעבר בשל טעויות אנוש

מבט לעתיד

  • כינוס פעילויות החברה השונות לתוך מערכת SAP Business One

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

השטיח המעופף

עם מכירות שנתיות של 140 מיליון דולר, השטיח המעופף בע"מ הינה חברת התיירות הגדולה בישראל. חבילות נופש, שירותי קרקע או טיסות בלבד- הכול כלול בפעילות החברה. למעלה מ- 400 אלף איש עלו על טיסות לכשישים יעדים שונים בעולם בזכות השטיח המעופף. 550 סוכני נסיעות מספקים עבור השטיח המעופף את החלק הארי של כלל לקוחותיהם, נתח המסתכם ב- 80% מסך הלקוחות. על כן, כשענף התיירות העולמי החל לחזור להיקפים שאפיינו אותו לפני אסון התאומים, בשטיח המעופף בתל אביב ובחברת הבת אשר בפריז, Flying Europe, הרגישו היטב את הגידול בנפח הפעילות ובמספר הלקוחות. זו גם הייתה הסיבה שבגינה החליטו בשטיח המעופף לשדרג את מערכת הניהול העסקי למערכת חדישה יותר, כזו שתיטיב להתמודד עם היקפי פעילות הולכים וגדלים.

"אחד המקומות הבולטים בהם השתקפה הגדילה העסקית של השטיח המעופף הוא דווקא מערך הגיבוי שלנו", אומר רוני פיינר, מנהל הכספים בשטיח המעופף. "גיבוי המערכת הניהולית הקודמת שהייתה ברשותנו תפחה מחמישה דיסקים ליותר מארבעים דיסקים. סדרי הגודל האלו יכולים ללמד שמה שהיה טוב עבורנו לניהול נתונים בנפח מסוים, הפך ליעיל פחות, ואף מסורבל, כשמדובר בנפחי גודל חדשים. מה גם, לעומת המערכת מבוססת DOS, ביקשנו מערכת חלונאית, מקיפה ויציבה, שתוכל להתנהל ביעילות ובפשטות מול יישומים שכיחים בסביבת חלונות, ושתהיה מסוגלת ליצור חיתוכי דוחות שונים, בעלת זמינות נתונים נוחה יותר".

התאמת המערכת בהתאם לצרכים הספציפיים של החברה

נראה כי אין דוגמה טובה מחברת תיירות למונח 'פעילות רב-מטבעית'. אחת הדרישות הקריטיות של השטיח המעופף מן המערכת אשר אמורה לרכז ולנהל מידע בחברה, הייתה כי היא תוכל להתמודד עם עסקאות אשר בוצעו במגוון רחב של מטבעות. Menahel4U, שותפה עסקית של SAP למכירה, הטמעה ויישום של SAP Business One, אשר מתמחה בפתרונות Billing וניהול שירות, הציגה לשטיח המעופף איך באמצעות הכלים המתקדמים של SAP Business One, ניתן להתאים את המערכת הארגונית בדיוק לצרכים הספציפיים של החברה.

"בחנו מספר תוכנות ניהוליות, מקומיות ובין-לאומיות, אולם היכולת לטפל בצורה פשוטה בהתאמות ספקים, בעסקאות שנערכו מול ספקים בדולרים, באירו, בפרנקים שוויצריים או בכל מטבע אחר, היא שהכריעה בסופו של דבר את הכף לטובת SAP Business One", אומר פיינר.

הטמעת  SAP Business One יצאה לדרך. Menahel4U, ביחד עם פיינר ומחלקת הכספים של השטיח המעופף, החלו בתכנון האופן בו ישרת SAP Business One את החברה, אילו יכולות תיושמנה ואילו תותאמנה לצרכים המדויקים של החברה. בד בבד, החל תהליך ההטמעה, והסבת סביבת העבודה בשטיח המעופף ל- SAP. פיינר מספר כי אתגר מהותי אשר אפיין את תהליך יישום SAP Business One בשטיח המעופף, נבע מהעובדה כי סביבת העבודה הייתה חדשה עבור המשתמשים החדשים: "החשש כי סביבת העבודה החדשה תטלטל קמעה את תרבות העבודה בארגון התבדתה. המשתמשים ב- SAP Business One למדו להכיר מהר את יכולותיו של הפתרון, ובאילו אופנים בדיוק הוא מקל עליהם את העבודה".  

הפקת דוחות ברמה גבוהה

עם יישום המערכת החדשה, התאמות הספקים של השטיח המעופף נבנים בפשטות על פי כל סוג מטבע מבוקש. אולם נגישותו של כל אחד מהמשתמשים האחרים במערכת למידע עשויה להדגים את הדרך בה הופכת העבודה עם ה- SAP Business One לקלה יותר. "הרזולוציה בה אני יכול לקבל את הנתונים שאני צריך שונה ממה שהכרתי בעבר. כמשתמש אני יכול לבצע Drill Down ולבדוק תנועות עד לרמת המסמך, גם אם זה אומר שאני בוחן מידע ממערכות שונות. בעבר זה הצריך ממני להתמודד עם מספר מערכות במקביל, ואילו היום אני יכול לבקש כל נתון, בלי תלות במערכת בה הוא מצוי".

פיינר מסביר מדוע יכולת זו חשובה ביותר בבניית תקציב, מאזן בוחן או כל דו"ח פיננסי-ניהולי כזה או אחר: "נפרדנו מגיליונות אקסל שכוללים אלפי שורות על מאות טורים לטובת מערכת שמעבדת בעצמה את כל הנתונים, לכדי דו"ח מאוחד. שינוי זה מייעל את תהליכי העבודה, חוסך זמן ומונע טעויות אנוש. דוחות חודשיים, דוחות השוואתיים, דוחות ניהוליים, דוחות תקציב מול ביצוע, אשר נעשו ברמה מסוימת בסביבת DOS, מתבצעים היום ברמה גבוהה הרבה יותר עם ה- SAP Business One הודות ליכולות של המערכת".

הפונקציונליות של ה- SAP Business One מעודדת את פיינר להמשיך ולהעמיק את השימוש במערכת. "הרחבת השימוש במערכת תבוא לידי ביטוי בהמשך בכינוס עוד פעילויות אל תוך סביבת SAP. אני מאמין כי איחוד פעילויות לסביבה אחידה תעניק לשטיח המעופף תהליכי עבודה יציבים יותר. נושאים דוגמת רכש, התאמת יתרות ודיווחים, יטופלו בצורה טובה מתוך ה- SAP Business One, ובסופו של דבר, זה יתבטא בחיסכון בזמן ובעלויות הכרוכות בהנעת תהליכים אלו".

 לצפיה בפורמט PDF

ליצירת קשר: shira.alcalay@sap.com