תפריט נגישות

פרויקט מחשוב המועצה להסדר ההימורים בספורט - טוטו

המועצה להסדר ההימורים בספורט בישראל, אשר מפעילה את הטוטו, הינה למעשה גוף סטטוטורי, הפועל על בסיס חוק. כארגון עם נפח פעילות הולך וגדל, הזדקקה המועצה למערכת ניהול מידע ארגוני שתעשה קצת סדר בים המידע.

במבט מהיר

 פרטי חברה

שם החברה: המועצה להסדר הימורים בספורט - טוטו

תעשיה: ספורט

מוצרים ושירותים: ארגון ועריכת הימורים על תוצאות משחקים ותחרויות

אתר החברה: http://www.toto.org.il/

שותף עסקי: e-Top מקבוצת מלם

צרכי החברה

  • מערכת חזקה אך גמישה שתדע לגדול יחד עם הארגון
  • מערכת אשר יהיה ניתן לחברה לתוכנה בינלאומית המרכזת את כל נתוני ההימורים

 פתרון SAP

SAP Business One

הצלחות עיקריות בהטמעה

  • פרק זמן קצר של הטמעת המערכת בארגון
  • פיתוח התאמות מיוחדות לארגון אשר מאפשרות הנפקת שיקים ישירות מהמערכת לפקודת הזוכים והספקים
  • ייעול תהליכים הנמדדים ביכולת של המנהל לקבל ולבקר נתונים בכל זמן
  • מרכז התמיכה ומרכז ההדרכה המקצועי של  SAP Business One עזרו בהטמעת המערכת בקרב המשתמשים

מבט לעתיד

  • חיבור בין ה-SAP Business One לבין תוכנת ניהול ההימורים לקבלת שליטה אופטימאלית על כל הנתונים ברחבי הארגון

 -----------------------------------------------------------------------------------------------

המועצה להסדר הימורים בספורט - טוטו

המועצה להסדר ההימורים בספורט בישראל, אשר מפעילה את הטוטו, הינה למעשה גוף סטטוטורי, הפועל על בסיס חוק. המועצה מוסמכת לארגן ולערוך הימורים על תוצאות משחקים ותחרויות, כאשר ההכנסות – לאחר תשלום פרסים לזוכים וכיסוי הוצאות התפעול והניהול – מיועדות כולן לקידום הספורט בישראל.

הפופולאריות הגואה של משחקי ה- Winner והטוטו משתקפת בצורה הטובה ביותר בהיקף ההכנסות: בשנת 2003 סך ההכנסות מהטוטו עמד על 680 מיליון שקלים. בסיכומי 2005 כבר נרשמו הכנסות של 1.1 מיליארד שקלים. לעומת 900 תחנות טוטו בשנת 2003, כיום כבר עומדות לרשות ממלאי הטורים למעלה מ- 1500 תחנות. כארגון עם נפח פעילות הולך וגדל, הזדקקה המועצה למערכת ניהול מידע ארגוני שתעשה קצת סדר בים המידע. מערכת הניהול הפיננסית ששימשה את המועצה תקופה ארוכה, לא התאימה יותר לצרכיה המתפתחים של המועצה בניהול המידע. רו"ח יוחאי אבטן, חשב המועצה, מתאר את הקשיים עם המערכת הישנה: "השתמשנו במערכת הנהלת חשבונות מבוססת DOS, ששירתה אותנו עשר שנים במהלכן לא ניתן היה לפתח אותה ולהתאימה לצמיחה בפעילות. היא התקשתה לספק לנו ערך ניהולי ממשי".

את תנועות הכספים לזוכים, לספקים ולארגוני הספורט בישראל היה צריך לארגן במערכת חזקה אך גם גמישה, שתיטיב לשרת את המועצה גם בשנים הבאות, כשהיקפי הפעילות יהיו אף גדולים יותר. כשנכנס איציק לארי, סמנכ"ל הכספים החדש של המועצה לתפקידו, החלו הוא ואבטן לחקור את החלופות האפשריות למערכת המסורתית.

"בסופו של תהליך בחינה מדוקדק, אותו עשינו יחד עם הרו"ח החיצוני של המועצה, עמדנו מול שתי חלופות רלבנטיות", מספר לארי, "פתרון מקומי, ופתרון בינלאומי, הוא ה- SAP Business One. שני הפתרונות הצטיינו בידידותיות למשתמש וביכולות הפקת הדוחות. אולם, העובדה ש- SAP היא חברה בינלאומית, בעלת ידע עצום וניסיון של שנים רבות, והעובדה  כי ה- SAP Business One הוא פתרון יותר גמיש ובעל  ממשקים רלבנטיים יותר לגבינו, עזרה להכריע את הכף לטובת הפתרון של SAP".

אבטן מרחיב ומפרט לגבי הממשקים אליהם התייחס לארי: "בכל שבוע נשלחים מיליוני טפסים, הן של הטוטו המסורתי והן טופסי Winner. כמות עצומה של נתונים זורמת מכל תחנות הטוטו הפזורות בכל רחבי הארץ, מדן ועד אילת. כל מערך ההימורים במועצה עובד עם תוכנה בינלאומית המרכזת את כל נתוני ההימורים והטפסים. זו למעשה ליבת פעילות ההימורים של הטוטו. כמו כן, גם כל רישום ההכנסות ב- 1500 תחנות הקצה שלנו עובר דרך מערכת זו. מצאנו כי ל- SAP יש יתרון גדול על פני כל חלופה אחרת בממשקים לתוכנה הבינלאומיות שאנו עובדים איתה, בין היתר בגלל היות ה-SAP Business One פתרון בינלאומי בעצמו. האפשרות לחבר את המערכת שלנו לניהול ההימורים עם מערכת לניהול מידע ארגוני הייתה הגורם המכריע לבחירתנו ב- SAP Business One".

במועצה החליטו לסיים את שנת הכספים עם המערכת הישנה, ולהעלות לאוויר את ה- SAP Business One מיד עם תחילת השנה החדשה. חברת eTop מקבוצת מלם, שותפה עסקית של SAP לשיווק ויישום של ה- SAP Business One החלה בהטמעת ה- SAP Business One לאחר שהתקבלה ההחלטה. "היה חשוב לנו להיכנס לשנת הכספים החדשה עם המערכת החדשה, ופרק הזמן הקצר של ההטמעה אפשר לנו שימוש ב- SAP כבר לפני תחילת שנת הכספים. אולם, על מנת להבטיח כי כל היתרות עוברות בצורה חלקה, ולא נשארים נתונים מפוזרים על פני שתי מערכות, התחלנו להשתמש בפועל ב- SAP Business One בתחילת שנת הכספים", אומר אבטן. 

ייעול בתהליכים, ייעול בזמן עבודה

כאשר סיימה חברת  eTop מקבוצת מלם את יישום ה- SAP Business One במועצה, הבינו במועצה כי הבחירה שלהם אכן הייתה בחירה טובה. מלבד השימושים השוטפים בניהול מערך הכספים של המועצה, ביצעה eTop באמצעות כלי הפיתוח המובנים ב- SAP Business One התאמות מיוחדות לצרכיה של המועצה, כגון התאמות מול מערכת הבנקים של צ'קים המונפקים לפקודת הזוכים ולפקודת הספקים- ישירות מה- SAP Business One.

"הייעול בתהליכים שמספק לנו ה- SAP Business One לא נמדד רק בשעות של הקלדת נתונים שנחסכו מהנהלת החשבונות, ובצמצום טעויות ההקלדה, אלא ביכולת של כל מנהל במועצה לקבל ולבקר את הנתונים בכל זמן נתון", אומר אבטן. "אנחנו מתכננים לחבר בעתיד בין ה-Business One SAP לבין תוכנת ניהול ההימורים שלנו, מה שיאפשר גם לפקודות ידניות בנושא הכנסות, פרסים וחיובים להיות מוצגות בצורה אוטומטית ב- SAP Business One. כך נקבל את השליטה האופטימאלית על כל הנתונים במרחב הארגוני שלנו".

"לתמיכה שאנחנו מקבלים מבית תוכנה גדול כ- SAP יש כמה צורות", מוסיף לארי, "ראשית זה מרכז התמיכה עצמו- הוא זמין ומקצועי, וההדרכות שעברו המשתמשים בבית SAP ברעננה עזרו רבות בהטמעת ה- SAP Business One אצלנו. אולם חשוב מכך, כשיש הרבה משתמשים בפתרון, אנחנו נהנים גם מניסיונם של אחרים, וגם מהפתרונות ופיתוחים שנותנים מענה לבקשות של לקוחות אחרים. מספיק להסתכל על המספרים ערב ההטמעה של ה- SAP Business One והיום, ולראות שאנחנו צומחים יחד עם המערכת".

לצפיה בפורמט PDF

ליצירת קשר: shira.alcalay@sap.com