תפריט נגישות

מחשוב פעילות קבלנית ויזמית בתחומי הנדל"ן - מניסיונה של קבוצת תדהר

הצורך במערכת אשר תאפשר אינטגרציה בין הפעילות הקבלנית לבין הפעילות הפיננסית של החברה הובילה אותה להטמעת SAP Business One. כיום מספרים בתדהר כי הבחירה ב-SAP Business One הייתה המהלך הנכון מבחינתם.

במבט מהיר

פרטי חברה

שם החברה: קבוצת תדהר

תעשייה: בנייה ונדל"ן

מוצרים ושירותים: פעילות קבלנית ויזמית בתחומי הנדל"ן, הפיתוח והבנייה

אתר החברה: http://www.tidhar.co.il/

שותף עסקי: Menahel4You

 צרכי החברה

  • מערכת שתתמוך בחיבור בין מערך הכספים לבין המערכות התפעוליות הייחודיות
  • מערכת שתאפשר פריטת מידע פיננסי לתתי סעיפים כדוגמת שיוך פרויקטאלי, סיווג הוצאה,סטטוס וכדומה

 פתרון SAP

SAP Business One

הצלחות עיקריות בהטמעה

  • התאמות מיוחדות לארגון כדוגמת ניהול פרויקטים
  • הקמת ערוץ לריכוז הנתונים מהמערכות התפעוליות אל ה-SAP Business One
  • יכולת ביצוע בקרת תקציב ראויה וקבלת נתונים תומכי החלטות בזמן אמת  שיפור התקשורת ושדרוג השירות לספקים וקבלני המשנה באמצעות המערכת

 מבט לעתיד

  • חיבור מלא לכל מערכות המחשוב בארגון וניצול יכולות נוספות של SAP Business One

 ----------------------------------------------------------------------------------------------

קבוצת תדהר

קבוצת תדהר הינה קבוצה פרטית המאגדת בתוכה פעילות קבלנית ויזמית בתחומי הנדל"ן, הפיתוח והבנייה. הקבוצה נוסדה בשנת 1990 על ידי יוצאי יחידות מובחרות, וביטוי מיידי לכך אפשר למצוא בסיסמה אותה חרטו מקימיה על דגל החברה: בונים אמינות. כיום עובדים בה 150 ישראלים ו- 350 עובדים זרים.

כחברה בעלת תרבות ארגונית מפותחת וקודים התנהגותיים ברורים, המכתיבים בנוסף לאמינות, גם גמישות תפעולית מאד גבוהה, ביקשה תדהר להתבסס על הכלים הטובים ביותר להתמודדות עם שוק קשה. בחברה קבלנית בה זורמים נתונים רבים בכל רגע נתון, קיימת חשיבות רבה ליכולתם של פתרונות IT לתמוך בהתנהלות התפעולית של הארגון. על הכלים הללו מספר יצחק ניסנבוים, חשב תדהר: "יש במחשוב ובמערך המידע בתדהר מאפיין מעניין במיוחד. הקבוצה משקיעה הרבה אנרגיה ומשאבים במערכות מחשוב תפעוליות בחברה, מערכות מאד מתקדמות אשר מקנות שליטה כמעט על כל אספקט תפעולי- תקציבים, ניהול פרויקטים, ניהול כוח אדם, מערכת ידע לניהול טפסים, מערכת ניהול פועלים, שירות לקוחות, ציוד ויזמות. כל המערכות הללו עובדות אחת עם השנייה בצורה כזו או אחרת. אמרנו לעצמנו אנחנו עושים מהלך תפעולי יפה מאד אבל את המערכת הפיננסית אסור להשאיר מאחור. מכיוון שנתוני החברה יושבים על SQL, התחלנו לחפש מערכת שתתמוך בחיבור בין הכספים למערכות התפעוליות".

על האתגרים שהציבה המערכת המסורתית של תדהר, אשר קדמה ל- SAP Business One מוסיף ניסנבוים ומספר: "המערכת הישנה הייתה מבוססת DOS, מוגבלת בכמות הנתונים וביכולת לפעול מול מערכות אחרות בארגון. אבל הקושי העיקרי היה, שלא יכולנו לפרוט מידע פיננסי לסעיפים כגון שיוך פרויקטאלי ,סיווג ההוצאה, סטטוס ותאריכי התשלום. כמו כן, היינו מוגבלים בייצור נתוני תשלומים מנוכי מע"מ, שיאפשרו סנכרון בין המערכת התפעולית לפיננסית".

"יש אבא"

ניסנבוים מספר כי התייעצו ושמעו המלצות מארגונים ואנשים אשר השתמשו ב- SAP Business One. יחד עם העובדה כי מאחורי המערכת "עומד אבא", החליטו להמשיך ולהתקדם עם סביבת ה- SAP שכן SAP Business One נותן מענה גם על הצרכים הפיננסיים, כמו גם על הצורך לעבוד בשיתוף מול המערכות התפעוליות האחרות של תדהר. חברת Menahel4You, שותפה עסקית של SAP למכירה, הטמעה ויישום של SAP Business One, ניהלו את הפרויקט ובסך הכול אחרי 200 שעות עבודה עלתה המערכת לאוויר, ובתדהר החלו להתרשם מאפשרויות חדשות לניהול המידע בקבוצה. 

באמצעות כלי הפיתוח של SAP Business One, ביצעה Menahel4You התאמות לצורך ניהול פרויקטים, והוסיפה אל תוך המערכת שדות חשובים לפירוט התשלומים הבנקאיים. שדות אלו מכילים מידע מפורט על פי סעיפים תקציביים, המאפיינים את פעילותה הקבלנית של תדהר. הירידה לפרטים מגיעה אפילו לרזולוציה של סוג חומרים. כל משתמש בתדהר יכול לדעת לגבי כל פרויקט האם סופק, לדוגמה, עץ או דיקטים. בד בבד, הוקם ערוץ לריכוז נתונים מהמערכות התפעוליות של תדהר אל תוך ה- SAP Business One. התוצאה: נתוני חשבוניות, המוקלדות בכל אחת מהמערכות התפעוליות, יופיעו גם כסעיף תקציבי מרוכז ב- SAP Business One, מה שיחסוך לאנשי הנהלת חשבונות קליטה חוזרת ונשנית של החשבוניות. לכל תשלום המופק על ידי מנהלי החשבונות יש כבר ארבעה שיוכים: פרוייקטאלי, חודש ביצוע, סטאטוס התשלום וסיווג התשלום, כמו גם יכולת הפרדה של הקרן והמע"מ.

"גישה לנתונים נוחה ויעילה"

"כשאומרים שהגישה למידע טובה יותר, הכוונה היא ליכולת השליטה של מנהלים ומקבלי החלטות על התנהלות החברה", אומר ניסנבוים, ומפרט: "יעילותה של  SAP Business One טובה ברמת המנהל מכיוון שיש מגוון נתונים רחב יותר, הגישה לנתונים נוחה ויעילה, ובנוסף קיימת היכולת לייצר שאילתות בכל פרמטר רלבנטי. היום אני יכול לנתח תשלומים לפי בנקים, מועדי תשלום, לפי פרויקטים וסיווג, וניהול תקציב התקורה מתוך המערכת עצמה. אני יכול לברר במהירות ב- SAP Business One מה היה היקף התשלומים לפרויקט מסוים בחתך תאריכים, כמה מתוכם בוצעו בצ'קים, כמה בהעברות בנקאיות, עבור מה בדיוק וכיצד זה תומך בצפי. גם את תקציב התקורה-הנהלה וכלליות, אנחנו מנהלים דרך ה- SAP Business One. אלו הפערים ששאפנו לסגור-  קרי היכולת לבצע  בקרת תקציב ראויה, ולקבל נתונים תומכי החלטות בזמן אמת. הבחירה ב-SAP Business One הייתה המהלך הנכון מבחינתנו".

אולם, לא רק זרימת המידע בתוך הארגון שודרגה, וצפויה להמשיך להיות משודרגת  עם ה- SAP Business One. גם ההתנהלות של תדהר בסביבה החיצונית טובה יותר מבעבר בזכות יכולות המערכת. " השיפור בתקשורת עם ספקים וקבלני משנה הינו יתרון חשוב נוסף עבורנו. המשמעות היא שדרוג השירות לספקים. SAP Business One מאפשר לנו שליחה של העברה בנקאית ישירות למייל או לפקס של הספק, כך שגם הוא יהיה מעודכן בדיוק לגבי מה שולם ואילו הערות יש לגבי התשלום. זה שילוב יפה של תקשורת, טכנולוגיה ותוכנה שלא היה אצלנו בעבר".

ה-SAP Business One ימשיך להשתלב בפעילות העסקית של החברה, שלב אחר שלב, גם בעתיד. ניסנבוים מספר כי בשלב הראשון שימש ה -SAP Business One את זרוע הביצוע בקבוצה, ולאחר מכן התפשט השימוש בו ליחידות נוספות. "זה קרה בהדרגה, ולא בשלב  אחד. עכשיו אנחנו נמצאים בשלב הפיננסי עם המערכת. עד סוף השנה אנו מקווים להיות בשלב התפעולי, כלומר בממשק מלא עם המערכת התפעולית של הארגון. בעתיד נשקול ליישם גם את השלב השלישי, אשר יאפשר התממשקות מלאה לכל מערכות המחשוב וניצול יכולות נוספות של ה-SAP Business One".

לצפיה בפורמט PDF

ליצירת קשר: shira.alcalay@sap.com